November végén már elkezdődött a karácsonyi készülődés Spanyolországban, ahogyan Magyarországon is: gyönyörűen feldíszítették az utcákat, házakat, felgyúltak a karácsonyi fények, világító égősor került a pálmafákra a tengerparton, betlehemi jászolok sora tűnt fel a tereken és az otthonokban, és a kellemes, közel 20 fokos melegben ünnepi hangulat lepte el a városokat. De azon kívül, hogy nem fehér karácsonyt várnak a spanyolok, vajon miben különböznek még a spanyol ünnepi hagyományok a magyartól?
Sok kis Caga Tío sorakozik a karácsonyi vásárban
Sok tekintetben egyeznek meg a tradíciók, hiszen a keresztény kultúrájú európai országok között nincsenek óriási eltérések az ünnepi forgatókönyvben. Mégis, ahogy elmerültem a témában, rá kellett jönnöm, hogy rengeteg eltérés van. Míg nekünk már december hatodika és a Télapó érkezése is az ünnepek előszele, addig a spanyoloknál semmi sem történik ezen a napon, legalábbis semmi, ami az ünnepekhez lenne köthető. Ugyan a Mikulás napja ünnepnap és munkaszüneti nap az országban, de csak azért, mert aznap az alkotmány aláírását ünnepli Spanyolország. Nincsen szó se Lappföldről, se rénszarvasokról, se kéményen át bebújó Mikulásról. Igazából az ünnepek alatt a régi spanyol hagyományok alapján egyáltalán nem is osztanak lapot a Télapónak.
A klasszikus karácsonyi fények
Ami fura, hogy a díszeken és a bevásárlóközpontok egyre növekvő forgatagán kívül a feldíszített karácsonyfa is jelzi a karácsony közeledtét, ugyanis Spanyolországban nem várják meg a Szentestét a fa felállításával, hanem már december közepén csillognak az ablakok mögött a kivilágított, feldíszített fák sziluettjei. Ugyanúgy a készülődés része, hogy a spanyol gyerekek megírják a kívánságlistájukat, viszont azt a Három Királyoknak címzik, akik körül az egész ünnep forog.
És a tematikusabb kivilágítás...
A karácsonyi csinnadratta igazi kezdete december 22-e, amikor a karácsonyi lottót, a Gordót húzzák (jelentése: Kövér). Már augusztustól elkezdik árulni a szelvényeket, elég magas áron, darabját 20 euróért, ezért cserébe viszont kiemelkedően kövér nyeremény jár, idén például 4 millió euróval lett vastagabb minden egyes nyertes. A sorsolást a világ leggazdagabb lottójához méltóan hatalmas felhajtás övezi, három órán át húzzák ki a nyerő számokat egy gálaműsor keretében.
A szenteste, karácsony napja és másnapja a családról szól. A spanyolok egyébként is rendkívül családközpontúak, szinte minden hétvégén összegyűlnek egy fél napon át tartó ebédre, és karácsonykor sincsen ez másképpen; éppen csak három napon át teszik mindezt, és a hívők közben a templomba is elmennek misére. Amerikai hatásra már egyre gyakoribb az ajándékozás is ezeken a napokon, pedig eredetileg az ajándékok átadására csak január 5-én éjjel kerül sor, Vízkeresztkor. A gyerekek ilyenkor kint hagyják éjszakára a megtisztított cipőjüket az ajtó közelében, és amíg alszanak, a Három Királyok beosonnak és a jó gyerekeknek ajándékokat, a rosszaknak pedig szenet csempésznek a csizmába.
Virgács helyett szén
Katalóniában viszont egészen különleges, mondhatni bizarr hagyományok élnek, amire a spanyolok is ugyanúgy eltátják a szájukat, amikor először hallanak róla, mint ahogyan én tettem. Itt ugyanis a kedves Caga Tío „hozza” a meglepetéseket. A cagar annyit tesz, mint kakilni, míg a tío nagybácsit, illetve farönköt jelent. Ez a figura tehát egy farönkből kifaragott fickó, akit december nyolcadikától kezdve minden nap etetni kell: a lábánál helyezik el a gyerekek a kis gyümölcsöket, mandulát, diót, amit titokban persze a szülők esznek meg az éj leple alatt. Folyamatosan hízik, és ismét a szülők azok, akik néha kicserélik egy nagyobb verzióra, és jéé, reggel jöhet a csodálkozás. A gondoskodás része az is, hogy egy takaróval fedik le a hátát, hogy meg ne fázzon, és szépen gyarapodhasson.
Caga Tío...
Amikor eljön a karácsony, akkor aztán a gyerekek egy vidám dalt énekelnek, amiben megfogalmazzák, hogy mit is kakiljon ki a bácsi, közben egy bottal ütik Caga Tío hátát, hogy szépen kakilja csak ki nekik az ajándékokat. Még a kultusz része a Caganer, azaz a kakiló figura is, aki feltűnik minden sarokban és jászolban jellegzetes letolt gatyájával. Hogy honnan ered a katalánok különös vonzalma a kaksi iránt, azt nem tudom, de Caganer nem akar semmiféle tiszteletlenséget sem kifejezni, egyszerűen a hagyomány szerint szerencsét hoz. Bár mellékesen jegyzem meg, hogy Caganer formában feltűnt már a Barca összes focistája, a pápa, Obama és körülbelül mindenki, aki csak említésre méltó a katalán sajtó világában... akit érdekel, keressen rá bátran a neten.
...és barátja,Caganer
Karácsonykor természetesen hatalmas terülj, terülj, asztalkám várja a rokonokat. Egyébként is szeretnek jókat enni a spanyolok, de ilyenkor még különlegesebb falatokat sorakoztatnak fel. Hagyományos étel a szarvasgombával töltött pulyka, a halkülönlegességek és a többi tenger gyümölcsei, valamint a báránysült. Az egyik legjellegzetesebb desszert a turrón, ami apróra vágott mandula mézzel elkeverve, és eredetileg házilag készült, de manapság már óriás táblacsoki formájában a whiskey-s és kókuszos verziótól kezdve a csokisig mindenféle változata kapható a boltokban is.
December 28-án, az aprószentek napján, a sok evés-ivást követően elszabadulhatnak az indulatok, ugyanis ekkor van a helyi bolondok napja, amikor szokás, sőt illő megviccelni a barátokat és a családtagokat.
A szilvesztert többnyire a barátokkal töltik a spanyolok, bulizva, és a hagyomány szerint éjfélkor az utolsó óraütésekkel egyszerre 12 szem szőlőt kell a szájba venni anélkül, hogy megrágnák vagy lenyelnék azokat, hogy szerencsét hozzon az új év mind a tizenkét hónapjára. Mielőtt elsején ismét összegyűlnének a családdal, hajnalban még a barátokkal megállnak egy kávézónál forró csokiba mártott fánkot enni, ami egyébként is jellegzetes reggeli az országban. Leginkább azért, mert ez szívja fel legjobban az előző éjszaka italtermelését, és biztosítja így a nyugalmas alvást.
Remélem, mindenki sok élménnyel gazdagodik az ünnepek alatt, akármelyik ország hagyományait is követi. Mindenkinek kellemes ünnepeket és boldog új évet kívánok! Muy felíz navidad y año nuevo a tod@s!